catHero__img
Щоденні екскурсії
Більше 1000 екскурсій в рік

Пам’ятні місця єврейської історії в Закарпатті

 Пам'ятні місця єврейської історії в Закарпатті Перші євреї в Закарпатті оселилися ще в XVI ст., про що свідчить чимало історичних джерел. Це – одна з найбільш цікавих, яскравих і в той же час трагічних сторінок минулого краю. Масової міграції єврейського етносу починаються у другій половині XIX ст., Коли в Польщі і Росії починаються гоніння єврейського населення. До 1940 року фактично третина населення Закарпаття становили євреї. Але після того, як в 1944 році багатьох з них (127 тис.) нацисти відправили в Освенцім, на Закарпатті їх залишилося дуже і дуже мало. Пам’ятні місця єврейської історії в Закарпатті – унікальна спадщина єврейської нацменшини, багата ментально, культурно, духовно і архітектурно.

 

Пам’ятні місця єврейської історії в Закарпатті: Синагоги в Ужгороді

Головним духовним єврейським центром в краї вважалася унікальна і прекрасна хасидська синагога (сьогодні це – Закарпатська обласна філармонія), що знаходиться в історичному центрі Ужгорода на площі Фенцика. Будівлю звели практично більше ста років тому, в 1904 році, архітектори Дьюла Папп і Ференц Саболч в мавританському архітектурному стилі з матеріалів, спеціально привезених з Італії. Ключовим елементом фасаду синагоги вважався балкон в центрі будівлі, де колись була зображена зірка Давида. У радянські часи, на жаль, зірку (як і інші елементи єврейської символіки) повністю зруйнували, заклавши цеглою, і зараз про її існування знають хіба що одиниці. Навпроти хасидської синагоги в Ужгороді знаходиться будівля колишнього рабинату (сьогодні тут – офіс банку). Тут протягом багатьох років жив Шломо бен Йосеф Ганцфрід, відомий ортодоксальний рабин і автор багатьох книг на юдейську тематику. Сьогодні його могила в Ужгороді – це місце паломництва всього єврейського етносу в Закарпатті.

Мало хто знає, але крім центральної хасидської синагоги, в Ужгороді подібних будівель було ще кілька.

Синагога неології на площі Жупанатській побудована в 1870 році і виконана в класичному стилі, без декоративних елементів. Будівля збереглася до сих пір, хоча і знаходиться, в трішки занедбаному стані.

Синагога хасидів, колишня будівля якої знаходиться на Набережній Незалежності, була побудована в 1908 році. Сьогодні тут розташований центр надання адміністративних послуг. Відразу біля неї з’являється будівля у вигляді ротонди – це миква 1908 ріку, куди щоп’ятниці єврейські чоловіки приходили купатися.

Синагога Фальбермана – це унікальна і єдина діюча сьогодні синагога, яка функціонує вже близько ста років. Вона знаходиться на вулиці Мукачівській в дворику будинку рабина Фальбермана.

Ще одна, а саме колишня Радванська синагога, розташована на вулиці Українській. Однак у наш час, на жаль, вона не працює і має досить непривабливий вигляд. З 1947 року її передали у власність деревообробного заводу.

Кладовища та інші пам’ятні місця єврейської історії в Ужгороді

Крім храмів, в Ужгороді сьогодні збереглися тільки два єврейські кладовища. Перше з них – в мікрорайоні Пам'ятні місця єврейської історії в Закарпатті «Радванка», де можна побачити мацеви початку XIX в. і пам’ятний камінь євреям, які трагічно загинули і були вбиті під час Першої світової війни. Інше кладовищі знаходиться в мікрорайоні «Шахта». Це найбільша локація поховання єврейського етносу в усьому Закарпатті. Саме тут похоронено багатьох видатних і знаменитих єврейських діячів. Серед них, як згадувалося вище, і відомий рабин Шломо Ганцфрід.

Інші пам’ятні місця єврейської історії в Закарпатті – це:

  • перша ужгородська школа для хлопчиків, її в Ужгороді відкрили ще в 1789 році і де сьогодні – біологічний факультет УжДУ,
  • єврейська їдальня,
  • гімназія на набережній Православної, побудовані в першій половині минулого століття.

У центрі Ужгорода можна побачити скульптуру, присвяченому реальній людини, який має єврейське коріння. Це відомий в місті ліхтарник, єврей дядя Коля, саме завдяки якому всі ліхтарі і висвітлювали місцевим жителям шлях ввечері і в нічний час.

Пам’ятні місця єврейської історії в Закарпатті: унікальна спадщина

Мала синагога в місті Берегово – це унікальна культова будівля в найбільш угорському куточку нашого краю. Синагогу тут побудували ще на початку минулого століття, проте їй вдалося пройти все нацистське і радянське пекло і залишитися «в живих». Сьогодні в синагозі продовжують молиться представники єврейської нацменшини. А поруч з синагогою можна  Пам'ятні місця єврейської історії в Закарпаття побачити унікальну ритуальну лазню євреїв. В цілому ж, історики підрахували, що в недалекому минулому в Берегово було 6 синагог, проте «за сприяння» радянської влади до сьогоднішнього дня «дожила» тільки одна. При синагозі сьогодні функціонує музей.

Хустська синагога (1872-1875 рр.) Була єдиною на Закарпатті, яка залишалася чинною за часів радянської влади. Вона має 9 куполів, 2 зали для молитов, балкон для молитви жінок. Ковчег Заповіту, що знаходиться в ній, – це точна копія Єрусалимського. Синагога працює і сьогодні, також при ній діє єврейська недільна школа, де євреї вивчають іврит, історію Ізраїлю і культуру єврейського народу.

Будівля синагоги в місті Перечин (1903 рік, сьогодні тут знаходиться банк), будівля синагоги в місті Свалява (сьогодні тут – ХЛІБОКОМБІНАТ), Мукачівська синагога (відносно недавно передана єврейській громаді і відреставрована), а також будівлі синагог, в яких сьогодні розміщені магазини, офіси чи поштові відділення, можна побачити в Чопі, Рахові, Ясінях та багатьох інших населених пунктах Закарпаття.