catHero__img
Щоденні екскурсії
Більше 1000 екскурсій в рік

Старий Новий рік в Закарпатті: щедрі народні гуляння на Василя і Маланку

 Старий Новий рік в Закарпатті Старий Новий рік в Закарпатті

Розбіжність між церковними календарями стала причиною появи дивного колоритного феномена. Старий Новий рік в Закарпатті, або, як його ще називають – Василя – традиційно є одним з найулюбленіших свят місцевих жителів і вражає своїми неповторними народними традиціями, «щедрівками» і дарує чудовий святковий настрій. Власне кажучи, саме 14 січня за старим стилем колись святкувався Новий рік в Україні.

Сьогодні це – прекрасна можливість побути разом із сім’єю і відсвяткувати головне свято в році двічі! Крім того, саме в цей період у закарпатському місті Мукачево проходить грандіозний щорічний фестиваль «Червоне вино», на який приїжджають туристи звідусіль.

Старий Новий рік в Закарпатті: закарпатські традиції та звичаї

У вечір на Старий Новий рік, або Щедрий вечір, закарпатці святкують Маланки, або Меланки – в честь благородної жінки-меценатки, вірній Христу черниці, преподобній Меланії з Римської імперії. А 14 січня відзначають свято Василя, відомого архієпископа, аскета, богослова, вченого, автора кодексу ченців. В цей же день колись на Україні за старим стилем святкували перший день нового року.

На Старий Новий рік в Закарпатті знову збираються всією сім’єю за одним столом, вечеряють, а також «шедро» і засівають, веселяться, а дівчата ворожать на свого судженого. Щедрування і засівання – давній народний закарпатський звичай: це обходи будинків, під час яких «щедрують», тобто радісно вітають і щиро бажають родичам і близьким достатку, щастя, здоров’я. Щедрують, засівають всіх зерном пшениці. Крім того, 14 січня прийнято вітати всіх Василів та Васильовичів – за закарпатським звичаєм, їх три рази піднімають вгору.

Вечір Маланки

Захід нагадує Святвечір і називається Щедрим або Багатим, оскільки господині мають традицію готувати велику кількість пісних і непісних страв самобутньої закарпатської кухні – Щедрий вечерю. У деяких селах Закарпаття виконують справжні господарські магічні обряди: починають привчати молодих конячок до праці, дерева «лякають» сокирами, щоб ті в новому році краще плодоносили і навіть перший раз запрягають волів у вози.

На Старий Новий рік в Закарпатті ворожать незаміжні дівчата, щоб дізнатися, коли вийдуть заміж і за кого, яким буде їхній шлюб. Найпоширеніше ворожіння на Маланку – вийти на вулицю і слухати: звідки гавкне собака – там дівчина і вийде заміж. Гадають також на варениках, папірцях, гребенях, зернах, ланцюжках, булочках і т.д.

Вірування щодо щедрого вечора

Щедрий вечір вважається чарівним і з нього пов’язано чимало народних повір’їв. Вважалося, що в цей час «відкривається» небо,  Старий Новий рік в Закарпатті а тому в Бога можна просити все, чого бажаєш. Люди уважно придивлялися до погоди – вона могла вказати, чого очікувати від природи далі. Наприклад, існувала народна прикмета: якщо на Маланки падає сніг, то це на врожай, а якщо відлига – на дощове тепле літо. Вірили, якщо іній вкрив дерева, то в цьому році варто чекати відмінного врожаю зерна і прекрасного медозбору.

Якщо родзинкою Різдва в Закарпатті  є бетлегем, то на Старий Новий Рік «водять Маланку». Це барвисте, ні з чим незрівнянне театралізована вистава-хід, в якому беруть участь і хлопці, і дівчата. Молоді люди переодягаються в ведмедів, козу, журавлів, циган, людей похилого віку, чортів, повсякчас ганчір’я і лахміття, розмальовують один одного. Головний в цьому шоу юнак, переодягнений в саму Маланку. Весь цей «парад» рухається селом, щедро, жартує і добре веселиться.

Щорічно на Старий Новий рік в Закарпатті в місті Мукачево проходить грандіозний і колоритний фестиваль божественного сонячного напою – «Червоне вино». Кращі сорти закарпатського вина від кращих виноробів краю, веселі і щедрі ярмарки, дегустації закарпатської кухні , насичена розважальна програма, виступи народних музикантів і артистів – все це робить фестиваль найочікуванішою масовою туристичною подією зимових свят не тільки в Закарпатті, а й в усій країні.