catHero__img
Щоденні екскурсії
Більше 1000 екскурсій в рік

Там, де починається Уж: приголомшливий Ужоцький перевал

 Ужоцький перевал На межі Закарпаття і Львівської області, на висоті 889 м лежить дивний Ужоцький перевал, який став свідком історично вирішальних подій. У середньовічні часи тут проходив важливий торгово-стратегічний шлях з Київської Русі до країн Дунайської низовини. Пізніше це був кордон між Польщею, Чехословаччиною та Австро-Угорщиною. Саме тут розкинулася знаменита оборонна лінія Арпада і розвернулися одні з найважливіших і найзапекліших подій обох світових воєн. Ужоцький перевал навіть кілька разів згадує в своєму романі про бравого солдата Швейка відомий чеський письменник Ярослав Гашек.

Разом з тим, Ужоцький перевал – прекрасний куточок Українських Карпат. Тут проходять популярні туристичні маршрути краю, а ще це наймальовничіша гірська транспортна магістраль України. На початку минулого століття інженери Угорських королівських державних доріг проклали тут залізницю, яка з’єднувала Будапешт і Галичину, а сьогодні об’єднує Ужгород і Львів, приваблюючи туристів пейзажами, численними тунелями (всього 14), віадуками.

Ужоцький перевал: унікальні і цінні пам’ятки

З Ужоцького перевалу бере свій початок річка Уж, на берегах якої розкинулося древнє місто Ужгород. Саме тутешній невеличкий струмок-змійка і дав назву перевалу. Неподалік знаходиться село Ужок, де розташовані унікальні дерев’яні церкви, зокрема знаменитий храм Святого Архистратига Михаїла XVII ст., який внесений до списку спадщини ЮНЕСКО. У самому Ужку колись працював відомий в Австро-Угорщині бальнеологічний курорт.

Ужоцький перевал розташований серед букових лісів, в дивно прекрасному Ужанському національному парку, який належить єдиному в світі тристороннього Міжнародного біосферного заповідника «Східні Карпати». На території Ужанського НПП розроблено чимало еко-стежок і більше двадцяти туристичних маршрутів, в тому числі на Вододільний хребет, до вершини гори Пікуй (1408 м).

Ужоцький перевал став свідком і безпосереднім учасником двох світових воєн. За часів Першої світової тут йшли  Ужоцький перевал жорстокі бої між австро-угорськими військами та українськими січовими стрільцями. На перевалі поховано понад 650 воїнів армій Австро-Угорщини і Росії. В знак поваги на місці масового поховання солдатів на горі Черемха встановили пам’ятний монумент-піраміду.

Не менш важкі, криваві бої відбувалися тут і під час Другої світової війни. Зокрема, через перевал тягнулася знаменита 600-кілометрова оборонна лінія Арпада, створена угорськими військами в Карпатах в 1943-1944-х роках. В ті часи на перевалі було побудовано 30 бетонних і 60 дерев’яно-земляних бункерів. Сьогодні на гірських вершинах Карпат і в дрімучих лісах подекуди ще можна побачити залишки окопів, фортифікаційних споруд, траншей, навіть знайшли зброю або патрони. Про ті події на перевалі досі нагадує обеліск воїнам радянської армії, які загинули тут у 1944 році.

Сьогодні з Ужоцького перевалу відкривається неймовірні і приголомшливі види на полонину Равка в Східних Бескидах і гору Гостра в мальовничих Полонинських Карпатах. А з тутешнього оглядового майданчика Ужанська долина – як на долоні: від побаченої краси перехоплює подих.

Помилуватися красою Ужанської долини з Ужоцького перевалу і дізнатися всі її таємниці ви зможете під час нашої екскурсії.