catHero__img
Щоденні екскурсії
Більше 1000 екскурсій в рік

Лінія Арпада – грандіозна оборонна споруда в Карпатах

 Лінія Арпада На території сучасного Закарпаття, просто серед Карпатських гір, розмістився унікальний об’єкт світового значення і одне з найскладніших і наймасштабніших оборонних будівель Другої світової війни – легендарна лінія Арпада. Грандіозна фортифікація створювалася в Карпатах військовими, інженерами і вченими Угорщини і Німеччини в 1943-1944 роках – для захисту від наступів червоноармійців. Її розміри справді вражають: 600 кілометрів, 300 з яких були прокладені в Україні, а залишок – в Румунії.

Особливості та ісорія угорсько-німецького проекту «Лінія Арпада»

Лінія Арпада – не суцільний єдина смуга. Її основу становили окремі так звані «вузли оборони». Таких опорних пунктів на Закарпатті було майже сто. Цифри, насправді, вражають: практично 800 довготривалих оборонних точок (ДОТ), близько 400 дерево-земляних вогневих точок (ДЗОТ), понад 430 відкритих вогневих споруд, 135 км протитанкових перешкод і 400 км траншей. Це просто неймовірно!

Фортифікаційних систему назвали на честь князя Арпада, який в кінці 800-х років заснував Угорську імперію, об’єднавши всі племена древніх угрів. Будівельний план спроектував талановитий угорський військовий інженер Теофіл Хороши. Угорські та німецькі військові стратеги були переконані, що їх точкова оборонна система врятує цілу націю і не впустить радянського ворога, особливо, якщо побудувати її на важкодоступних карпатських хребтах від села Ясіня на Рахівщині до села Ужок на Великоберезнянщині. Найбільше уваги під час будівництва дісталося таким знаменитим перевалам, як Ужоцький, Верецький, Яблунецький, Торунський. Акценту був на обороні тунелів, доріг і мостів, опорні пункти будували в річкових долинах Латориці, Ужа, Тиси.

Всього на Закарпатті дослідники нарахували шість оборонних ліній. Серед них чотири угорських, в тому числі знаменита лінія Арпада, і дві – чехословацьких. У краї на даний момент існує понад 1500 об’єктів з часів II Світової війни – Лінія Арпада всі вони масово розкидані по кожному куточку Закарпаття.

Здавалося, окопи, дзоти і ДОТи будували на кожному кроці. У довгих залізобетонних бункерах були розміщені склади, госпіталі, казарми, контрольні виходи, вентиляційні шахти, пекарні, де випікали хліб для солдатів, деякі згадували навіть церкви. Вся будівельна операція велася під грифом «цілком таємно» і до жовтня 1944-го була повністю завершена.

Потужний вузл оборонної лінії та провал проекту

Один з найпотужніших вузлів звели на Ужоцькому перевалі, який нікого не пускав до Ужгорода. Верецький перевал контролював мукачівський напрямок і закривав шлях в Мукачево. Околиці Синевира захищали оборонні пункти місцевих перевалів, які належали до Хустського напрямку лінії Арпада. Багато оборонних пунктів розмістилося на території села Ясиня (в ті часи – Керешмез), які повинні були стежити за рахівських напрямком.

Втім, німці та угорці прорахувалася – така могутня фортифікаційна будівля не захистила потужні держави. Червона Армія схитрувала і змінила тактику – пішла в іншому напрямку через Свидовецький гірський хребет, спустившись в село Ясіня, де і відбулися вирішальні бої. Фактично саме такий маневр і вберіг інші райони Закарпаття від кровопролитних битв. Однак практично всі зміцнення лінії Арпада вороги замінували, а угорська армія, тікаючи, підривала бункери. Частина ж будівель, що вціліли після війни, знищили НКВДисти.

Оборонна споруда у наш час

У наш час лінія Арпада нагадує руїни військових об’єктів і техніки, а також так звані невеликі кам’яні  Лінія Арпада піраміди. Чимало уваги привертає бронетехніка в Мукачеве та Ужгороді, військові кладовища, братські могили, пам’ятники.

Один з бункерів знаходиться в селі Верхня Грабівниця на Воловеччині, неподалік від Верецького перевалу , і вважається одним з найбільш вцілілих в Закарпатті. Це тунель довжиною в 1500 метрів, викопаний прямо в скелі. На даний момент тут навіть збереглася зброя і вся військова екіпіровка. У селі Колочава на Міжгірщині 100 метрів лінії Арпада стало цілим історико-військовим музеєм з тисячами експонатів, який сьогодні має шалену популярність серед туристів. Десятки тунелів, житлові казарми, сотні дотів і дзотів, протитанкових будівель і ровів, міномети, гармати, траншеї, госпіталі – важко повірити, що все це і навіть більше знаходилося тільки в одному такому опорному пункті! А з деяких «вузлів оборони» закарпатські підприємці зробили справжні готелі!

Сьогодні на Закарпатті активно розвивається мілітарі-туризм, який приваблює любителів історії військових і післявоєнних часів. А унікальна лінія Арпада вже давно стала особливою туристичною родзинкою краю, яку ви зможете відвідати під час нашої екскурсії на Ужанську долину.